To nie był łatwy wybór – z prac, które wpłynęły na konkurs „Energia Młodych”, eksperci musieli wybrać pięć najlepszych opracowań. Temat organizowanej już po raz szósty przez Grupę Energa edycji to: „E-mobilność w mojej gminie. Wizja roku 2030”. W tym roku w finale, który odbędzie się 21 kwietnia w Gdańsku, zmierzą się zespoły z Inowrocławia, Malborka, Ostrowa Wielkopolskiego, Poznania i Włocławka.
W tym roku w finale swoje projekty zaprezentują:
- zespół pod opieką pani Justyny Dybicz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 im. gen. Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu
- zespół pod opieką pana Dariusza Słomińskiego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Malborku
- zespół pod opieką pana Andrzeja Majera z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim
- zespół pod opieką pani Anny Borowieckiej z Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 1 w Poznaniu
- zespół pod opieką pana Wojciecha Kaczmarka z Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku.
– Prace nadesłane na tegoroczną edycję konkursu prezentowały bardzo zbliżony poziom merytoryczny, więc wyłonienie zwycięskich prac było dla zespołu oceniającego niełatwym zadaniem. Najważniejszym kryterium było przybliżenie lokalnych uwarunkowań miasta lub gminy pod kątem najbardziej efektywnego wykorzystania potencjału elektromobilności. Finałowa piątka przyjęła najciekawszą metodykę pracy, podejmując próbę rozwiązania postawionego im zagadnienia w ramach konsultacji z władzami samorządowymi oraz zakładami komunikacji publicznej, czy też szacując możliwości zastosowania innowacyjnych rozwiązań w praktyce – mówi przewodniczący jury konkursu dr inż. Marcin Lemański, Dyrektor Pionu Inwestycji Rozwojowych w Energa Wytwarzanie SA.
Finałowe wystąpienia – ich poziom merytoryczny, oryginalność prezentacji i poprawność językową – oceniać będzie jury, w którym zasiądą przedstawiciele Grupy Energa, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Uczniowie będą też odpowiadać na pytania dotyczące treści prac – zadawane przez członków jury oraz finałowych konkurentów.
Nagrody, o które powalczą finaliści to:
- za zajęcie 1. miejsca – laptopy dla każdego członka zespołu i opiekuna oraz nagroda pieniężna w wysokości 12 000 zł na zakup pomocy naukowych dla uczniów szkoły reprezentowanej przez zwycięski zespół
- za zajęcie 2. miejsca – odpowiednio tablety oraz nagroda pieniężna w wysokości 8 000 zł
- za zajęcie 3. miejsca – odpowiednio smartfony oraz nagroda pieniężna w wysokości 5 000 zł.
Jury przyzna też Nagrodę Specjalną im. Profesor Małgorzaty Milewskiej-Stawiany za najwyższą dbałość o poprawność językową pracy i prezentacji. Będą to czytniki e-booków.
W tym roku wyróżnionych zostało też pięć zespołów, których prace pod względem poziomu merytorycznego znalazły się tuż za grupą finałową.
– Członków wyróżnionych grup zapraszamy do udziału w finałowej rozgrywce w charakterze publiczności, a także – razem z finalistami – na wycieczkę edukacyjną do elektrowni wodnej w Straszynie oraz na farmę wiatrową Bystra. Dzięki temu będą mogli z bliska przyjrzeć się najnowocześniejszym technologiom wykorzystywanym w energetyce i zdobyć dodatkową wiedzę, której nie znajdą w podręcznikach – mówi Jarosław Wittstock, Dyrektor Departamentu Marketingu Energa SA.
Zaproszenia do udziału w wycieczce oraz do kibicowania podczas finału otrzymają:
- zespół pod opieką pana Witolda Kreisera z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu
- zespół pod opieką pana Andrzeja Kołodko z Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku
- zespół pod opieką pani Anety Gronet z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Knurowie
- zespół pod opieką pana Tomasza Parola z Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie
- zespół pod opieką pana Jarosława Dąbrowskiego z Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku.
Organizatorzy trzymają kciuki za wszystkich finalistów. Powodzenia!
Konkurs „Energia Młodych” jest jedną z inicjatyw realizowanych przez Grupę Energa w ramach programu ENERGA Edukacja, którego głównym celem jest popularyzacja wiedzy na temat energii elektrycznej oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Więcej informacji o konkursie na stronie: energiamlodych.pl
Patronat honorowy nad konkursem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Energii, Wojewoda Pomorski oraz Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Partnerami merytorycznymi konkursu są: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Politechnika Opolska.
Partnerami konkursu są: Plagiat.pl - dostawca Systemu Antyplagiat® oraz Olivia Business Centre.
Patronat medialny nad konkursem objęły: Kwartalnik Naukowy Energetyków Acta Energetica, Młody Technik, Radio Gdańsk, TVP3 Gdańsk, cire.pl, wnp.pl, Gazeta Polska Codziennie.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://waq.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/znamy-finalistow-konkursu-energia-mlodych-1